How it works

 

Since opening in 2009, we have helped more than 3,000 schools, children’s centres and community organisations raise over $1,600,000 to support their communities.  Families all over Australia have been provided with a much needed alternative to chocolate when it comes to selling and purchasing fundraising products.  Each year we ship approximately 500,000 products that inspire healthy living and encourage children and their parents to try something new.


It’s really easy to get started…

Living Fundraisers offers three different models of fundraising: Take-Home, Stall/Display and Order Form. Modelled on the well-known chocolate drive, the take-home option generally raises the most funds as people are more inclined to buy items that are right in front of them, rather than having to wait. Also, kids in particular get very excited about their goodies that they get to take-home! Research has shown that take-home fundraisers average 8-10 units sold per participant which is why we pack our products in sets of 5-10 units.

Below is a table of our products showing cost and profit per unit and per set.

 

Growing Kits Xmas Cards Greeting Cards Candles Grass Hair Kits Snacks NEW! Bulbs
You sell each unit for $6 $7.50 $15 $15 $5 $2 $6
Total sales for each set $60 $75 $75 $75 $60 $48 N/A
Your cost per set $36 $45 $45 $45 $36 $28.80 N/A
Your profit
(40%)
$24 $30 $30 $30 $24 $19.20 N/A

All figures include GST

To help choose a fundraiser that is right for your group, click here.

If you’re already running a drive, click here for how-to guides, templates and other resources.

For more information, please visit our FAQ’s page.